Головна » Статті » Мої статті

Два Майдана - дві історії.

 

Тема семінару «Два Майдана – дві історії»

 

Мета: проаналізувати причини, хід і наслідки Майдану 2004 і 2014 років. Визначити спільне і відмінне. Повторити основні поняття теми: незалежність, унітарна держава, агресія, Помаранчева революція, Революція Гідності, анексія …

Мотивувати вчинки учасників Майданів, учити давати їм оцінку

Викликати почуття захоплення, гордості, національної гідності

 

Очікувані результати:

Хронологічний складник: називати хронологічні дати Майданів, визначати їх тривалість, співвідносити дати з подіями, ставити події в хронологічній послідовності

Просторовий складник: показувати територію України, її столицю, орієнтуватися за картою у воєвиявленні народу

Логічний складник:давати визначення поняттям: «незалежність», «унітарна держава», «агресія», «Помаранчева революція», «Революція Гідності», «анексія» … Порівнювати події Майданів, аналізувати факти

Комунікативний складник: розвивати діалог, монолог, вміти будувати усні і письмові відповіді

Інформаційний складник: вміти працювати з різними джерелами інформації, виділяти головне

Аксіологічний складник: давати оцінку подіям Майданів, аргументуючи свою відповідь

           

Обладнання: відео фрагменти, презентація

                 

 

Хід заходу

Учні переглядають відео.

  • Що спільного в обох відео?
  • Що відмінного?

 

Давайте поставимо завдання на сьогоднішнє заняття. /учні висловлюють свої побажання/

Для чого це нам потрібно сьогодні?

 

  • На якому із напрямків виховної роботи ми сьогодні зупинимося? /ціннісне ставлення до держави і суспільства/

Рік тому, як і десять років тому, на центральній площі Києва почалися події, які сьогодні ми називаємо "Майданами" - "першим" та "другим".

Обидва Майдани у підсумку вилилися у серію масових акцій, спрямованих проти чинної влади. Обидва вони закінчилися фактичною перемогою мітингувальників.

У 2004 році протести проти фальсифікації другого туру президентських виборів таки привели на пост глави держави Віктора Ющенка. У 2014-му вимоги мітингувальників наростали вже по ходу протесту: внаслідок Майдану Україна не тільки підписала Угоду про асоціацію з Євросоюзом, але і змінила свого президента.

Сьогодні ми з Вами згадємо події 2004 та 2013-2014 років, аби віднайти схожості і відмінності у організації, ході та наслідках Майданів – повстань-брендів, з якими сьогодні асоціюється Україна в усьому світі.

 

Виступи учнів з коротенькими повідомленнями, які заносяться в порівняльну таблицю.

1 група учнів. Хронологічні рамки. Привід.

Дата

22 листопада – 26 грудня 2004 р. 35 діб

21 листопада 2013 р. – лютий 2014 р. 90 діб

Інша назва

Помаранчева революція

Революція Гідності

Привід

Масові фальсифікації на президентських виборах 2004 р. та оприлюднення результатів ІІ туру голосування, в якому формальну перемогу отримав В.Янукович

Рішення Кабміну про призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Протест став наслідком «вкрадених очікувань»

Учні підводять проміжний підсумок /майдан 2013-2014 рр. був тривалішим, причиною першого стала фальсифікація на президентських виборах 2004 р., приводом другого стало призупинення підготовки до підписання угоди про асоціацію між Україною та ЄС /

 

2 група учнів. Гасла. Кількість учасників.

Гасла

Разом нас багато – нас не подолати.

Вірю. Знаю. Можемо.

Ющенко – ТАК!...

Україна – це Європа

Європа починається з тебе

Єднайтеся українці, та не з москалями…

Кількість учасників

100 тис

150 тис., до млн

Учні підводять проміжний підсумок /гасла Майданів змінилися, збільшується і кількість учасників /

 

3 група учнів. Організація

Організація

Підготовлений. Організований із закликів трибун. Координований. Організований по висхідній. Еліта цілісна.

Польові командири:

Микола Томенко

Юрій Луценко

Тарас Стецьков

 

Чітка мета

Само організований. Вагому роль в організації відіграли соціальні мережі.

Неполітичний.

 

Громадські активісти

Парламентська опозиція

Кожен з 3 опозиціонерів планує брати участь у виборах

Відсутність чіткої мети, зміна вимог

Учні підводять проміжний підсумок. //

 

4 група учнів. Опір Президента. Стосунки з правоохоронцями

Опір Президента

Л.Кучма не мав партії. Не втручання силовиків підштовхнуло Верховну Раду призначити 3 тур виборів.

 

 

Проблема пошуку наступників

В.Янукович мав партію. Цілісність, лояльність олігархів і силовиків.

Намагався підписати у Москві декілька угод, перекласти на президента Росії проблеми свого збереження при владі

Перед В.Януковичем не стояла проблема продовження повноважень чи пошуку наступників

Стосунки з правоохоронцями

Нейтралізація.

Агресивні дії протоколюються.

 

Демонстранти нерідко провокують

Пік. 21 лютого. Масові смерті на Майдані.

Це унеможливлює вирішення протиріч мирним шляхом

Майдан відхилив компроміс із В.Януковичем /Президентсько-парламентська республіка/

Всю пісню-реквієм діти стоять мовчки /своєрідна хвилина мовчання/

Учні підводять проміжний підсумок.

 

  1. група учнів. Насилля .Міжнародний контекст української кризи

Насилля

Ні

Так. Небесна Сотня

Міжнародний контекст

 

Впровадження санкцій змінило б баланс сил в Україні – послабило б владу В.Януковича

На Заході контакти з диктатором є більш корисним механізмом контролю ніж «ізоляція»

На Заході часто вважають що не санкції, а загроза їх впровадження є більш дієвим важилем впливу

ЄС хотів загасити , призупинити, а не змінювати баланс сил

Надто пізно діють

Учні підводять проміжний підсумок.

 

Учні працюючи повною групою підводять підсумки

-Проведено ІІІ тур виборів, в якому переміг В.Ющенко. Призначено новий склад Кабміну з представників опозиційних сил. Зміна влади, але збереження режиму

-Наслідки Помаранчевої революції розчарували багатьох людей

-Дали віру в те, що мітинги можуть кардинально змінювати хід історії

Режим програв інформаційну війну

Після прийняття диктаторських законів 16 січня 2014 р. 11 областей України фактично вийшли з-під контролю влади. Виникло двовладдя

Доки три ключові стовпи влади були міцними Майдан не становив загрози для режиму

Армія не була втягнута в конфлікт, а спецпідрозділи «Беркуту» і внутрішніх військ показали себе менш дієздатними

Сила духу людей виявилася вищою за весь апарат безпеки режиму і підтримку Путіна

 

Учні підводять висновки:

  • В обох випадках виник як протест проти дій влади
  • Протести спровокували глибоку політичну кризу
  • Революція Гідності була більш затяжною
  • Масовішою
  • Привела до людських жертв
  • Крен вибору українців зміщається на захід /західна Україна/
  • Україна з президентсько-парламентської республіки перетворилася в парламетсько-президентську
  • Помаранчева революція і Революція Гідності – це етапи становлення громадянського суспільства
  • Ми позбавлені можливості існувати  у невизначеному стані /питання Євроінтеграції В.Янукович успадкував від Л.Кучми/.
  • Криза 2014 р. призвела до анексії Криму, війни на Сході…

 

Дискусія. «Обери позицію». Пропоную школярам зробити вибір. Чи вийшли б Ви на майдан 2004 р.? Чи вийшли б Ви на майдан 2013-2014 рр.? Діти стають біля відповідного плакату залежно від їхньої думки. Якщо не визначилися – то залишаються на місці. Обговоривши в колі однодумців усі аргументи на користь своєї точки зору, представляють протилежним сторонам найвагоміші. Після завершення викладу учні можуть змінити свою позицію, обґрунтувавши причини зміни рішення

 

Вам, молодому поколінню, обирати в якій Україні жити. Щоб вибір був правильним, враховуйте події історії, робіть висновки, аналізуйте, проводьте аналогії. ..І завжди пам’ятайте - сила духу людей – непереможна. Мрійте, плануйте, працюйте і нехай збудуться Ваші найсміливіші мрії.

Домашнє завдання.

•Продовжити підбір матеріалів до теми “Україна сьогодні”
•Написати есе “Чи готовий я із зброєю в руках захищати суверенітет України?”
•До таблиці порівняння додати Революцію на граніті і порівняти її за аналогічним планом.

 

Пісня «Україна це ми» з проекту «Голос.Діти». За бажанням учні співають разом.



Джерело: http://Революція Гідності, порівняння двох революцій Помаранчевої та Революції Гідності, виховний захід до Революції Гідності,
Категорія: Мої статті | Додав: valentina124 (18.04.2015)
Переглядів: 1153 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar