Головна » Статті » Мої статті

Віртуальна екскурсія памятними місцями Миколаївської облаті

Мета: ознайомити учнів з основними історичними подіями становлення Миколаївської області, географічним розташуванням області, районів;

 

формувати відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю краю, держави та українського народу;

 

виховувати повагу до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців;

 

формувати почуття патріотизму та національної самосвідомості, виховувати любов до краю, Батьківщини;

 

розвивати мовлення та мислення, вміння працювати в групах.

 

Обладнання: Карта України, прапор, плакати з фото різних куточків Миколаївщини, «Гімн України», «Герб України», презентація «Моя країна» (слайд-шоу), відеоролик «Мій рідний край»

ХІД ЗАХОДУ

 

Звучить Гімн України. /Виконують учні/

 

Учитель: Гімн – це не звичайна пісня, це урочиста пісня нашої країни, це символ державної єдності та віддзеркалення душі українського народу. Давайте поміркуємо у які моменти нашого життя звучить Гімн України? Як часто ви сьогодні чуєте слова Гімну? Які почуття у вас виникають коли ви чуєте Гімн?

 

Учитель: Україна сьогодні – незалежна держава, частина Європи, величезна територія з величезним населенням. А згадаємо її історичне минуле – безмежна боротьба, величний порив волі, вічна сутичка з людьми, котрі бажали розділити землю на якій жили наші предки і житимуть наші діти.

 

Робота з картою. Учні показують територію України, столицю.

 

Учитель: Україна – це щедра земля під волошковим небом, це задумливі степи,широкі поля, густі ліси та гірські вершини. Це сині озера й річки, калина край вікна, журавель у небі і соловей у лузі. Це рідний дім, дорога в школу, це рідна мова й пісня колискова, це мама й тато й вся родина. Це все наша Батьківщина, наша земля, наша Україна.

 

- Що для Вас означає Батьківщина ?

 

(Учениця декламує вірш «Рідний край»)

 

Є щось святе в словах мій рідний край

Для мене – це матусі ніжна пісня

І рідний сад, від квіту білосніжний

І той калиновий у тихім лузі гай.

Його історія…. В ній стільки гіркоти!

І тим рідніш мені ти, краю рідний,

Що вже назад поламані мости,

І день встає, як райдуга, погідний.

 

Учитель.

На степовому півдні України, що славиться ласкавими сонячними днями, знаходиться Миколаївська область. Миколаївщина, край корабелів та хліборобів, має величезний науково-технічний та ресурсний потенціал, є одним із важливих центрів національних та міжнародних транспортних зв'язків.

 

Робота з картою

  • покажіть на карті Миколаївську область
  • назвіть сусідів Миколаївської області на Зх, Сх, Пн, Пд
  • скільки районів налічує Миколаївська область?
  • Назвіть райони, які знаходяться на Зх, Сх, Пн, Пд
  • Покажіть на карті місто Миколаїв

 

Учень. Історична довідка.

 

Своєрідна і насичена подіями історія степового Причорномор’я. Як свідчать археологічні розкопки, вже 15 тис. років тому на території сучасної Миколаївщини жили люди. З початку першого тисячоліття до нашої ери, змінюючи або витісняючи одне одного, на берегах Чорного моря селилися племена трипільської культури, кіммерійці, скіфи, сармати, греки. Залишки цих поселень та пам'ятки культур збереглися до наших часів.

 

У 647 році до н.е. на острові Березань, що був тоді півостровом, греки заснували поселення Борисфеніду. А в першій половині VIст. до н.е. вихідці з Мілету на правому березі Бузького лиману, поблизу сучасного села Парутине Очаківського району, заклали місто-державу Ольвію. Вона й стала одним з найбільших економічних, торговельних та культурних центрів Північного Причорномор’я і нині її територія є Національним історико-археологічним заповідником.

 

У ІІ-IV ст. н.е. північно-західна і північна частина області були заселені ранньослов’янськими племенами черняхівської культури.

 

Наприкінці IV ст. н.е. у Північне Причорномор’я вторглися великі об’єднання кочових племен тюркського походження, основу яких складали гунни. В кінці Vст. після розпаду гунського об’єднання посилюється активність слов’янських племен.

 

Пізніше на території нинішньої Миколаївщини виникли форпости Київської Русі для боротьби за торговельні шляхи, що вели до Чорного моря.

 

В середині ХІІІ ст. Північне Причорномор’я захопили монголо-татарські завойовники. Нове заселення території краю, його господарський розвиток пов’язані з виникненням Запорізької Січі.

 

 

Відродження краю пов’язане з іменем Г.О. Потьомкіна, який приймає рішення будувати верф на Інгулі (теперішнє державне підприємство «Суднобудівний завод імені 61 комунара»). Відновлення діяльності Миколаївського Адміралтейства у 20-ті роки ХІХ ст. пов’язане з іменем адмірала О.С. Грейга, що був головним командиром Чорноморського флоту і портів у 1816-1833рр., військовим губернатором Миколаєва. Широкого розмаху набуло спорудження кораблів, а також міста у 1833-1853рр., коли головним командиром Чорноморського флоту і портів та військовим губернатором Миколаєва був адмірал М.П. Лазарєв.

В існуючих межах Миколаївська область як адміністративно-територіальна одиниця в складі України утворена 22 вересня 1937 року.

 

Віртуальна екскурсія

 

1 учень. Зупинка - О́львія (щаслива) — найважливіша грецька колонія в Нижньому Побужжі, в дельті Гіпаніса (Буга) та Борисфена (Дніпра), заснована вихідцями з Мілету в 647646 р. до н. е.

Її політичним та економічним центром було однойменне місто, залишки якого розташовані на правому березі Бузького лиману біля с. Парутиного Очаківського району Миколаївської області.

У період свого розквіту у III ст. до н. е. площа міста становила близько 50 га.

Це античне грецьке місто-держава, в якому побував сам "батько історії" Геродот, - було одним з найбільших античних центрів у Північному Причорномор'ї, мало величезну сільську округу у вигляді поселень і ферм по берегах моря і його лиманів, торговельно-економічні зв'язки з Елладою. Потім на багато століть про Ольвію забули. Її місце-розташування було встановлено наприкінці XVIII століття.

 

2 учень. Зупинка - Грані́тно-степове́ Побу́жжя — природний комплекс в Україні, в межах північно-західної частини Миколаївської області. Вважається одною з найдавніших ділянок суші Євразії, яка не поринала в морські глибини протягом 60 мільйонів років.Гранітно-степове

 

Побужжя надзвичайно багате на археологічні пласти: палеолітмезолітнеолітмідний і залізний віки,бронзова доба давніх слов'янримлян. Всього в цьому районі між селом Мигія та селищем Олександрівка виявлено 98 археологічних пам'яток.

Гранітно-степове Побужжя тісно пов'язане з Військом Запорозьким Низовим та Запорозькою Січчю. Південний Буг славився серед запорожців як друга за значенням річка після Дніпра. На території Гранітно-степового Побужжя розташовувався Гард (в околицях сучасного м. Южноукраїнська) — адміністративний центр Буго-Гардової паланки, найбільшої за розмірами серед восьми територіальних одиниць Запорозької республіки. Першим паланковим отаманом тут був князь Дмитро Вишневецький

 

3 учень. Зупинка - Миколаївський зоопарк — один з найкращих і знаних зоопарків в Європі, розташований в Миколаєві. 2015 році Миколаївський державний зоопарк відзначив своє 114-річчя. 

Візитна картка зоопарку – скульптурна група «Манглі та Багіра». 
Заснований у 1901 році тодішнім Миколаївським місь-ким головою Н.П.Леонто-вичем, як Акваріум, до революції був його приватною колекцією і розташовувався у будинку міського голови, у центрі Миколаєва. Утім, вже тоді Акваріум Н.П.Леонтовича був широко відомий у Росії і Європі. Колекція нараховувала близько 50 видів риб і земноводних, всього понад тисячу екземплярів. Риби були розміщені в 75 акваріумах, обсяг деяких з цих акваріумів сягав 3000 л. Подібних колекцій у Європі було лише сім.

Після революції колекцію Н.П.Леонтовича націоналізували, а його самого призначили першим директором Держакваріуму. У 1925 році при акваріумі був відкритий зоологічний відділ, і він став називатися Акваріум-Зоосад. З Асканії-Нова сюди привезли бізонів, яків, верблюдів, страусів, оленів, муфлонів. Спеціально для зоосаду були придбані ведмеді, вовки, лисиці, мавпи та інші тварини.

В 1993 році першим серед зоопарків України був прийнятий в Європейську Асоціацію Зоопарків і Акваріумів

 

4 учень. Зупинка - Трикратський ліс — державні заповідні урочища у Вознесенському районі Миколаївської області біля села Трикрати і впадіння Арбузинки у Мертвовод.

Включає урочища «Василева пасіка» і «Лабіринт».  Останнє отримало таку назву завдяки безлічі заплутаних стежок, штучних каналів і містків, перекинутих через річку. У центрі лісу - красиве озеро, яке дуже люблять рибалки. Особливою цінністю Трикратський ліси є 350 старовинних дубів, багатьом з них по 120 років, а вік деяких сягає п`яти століть. Їх по праву можна назвати велетнями: стовбур ледь обхоплюється трьома дорослими людьми. Унікальне місце в Миколаївській області - «Миронов сад», тут, на верхівках дерев гніздяться сірі чаплі. Парк зберіг свою унікальну красу, первозданний рослинний і тваринний світ: кам`яні річкові пороги, березовий гай. Хоча є тут і творіння рук людських, наприклад, фонтани. На території проживає стадо бізонів, козулі, олені і лані. Екскурсія дозволить не тільки насолодитися пейзажами, а й познайомитися з історією цього краю.
У «Мироновому садку» — єдина колоніясірих чапель на Миколаївщині.

 

Зупинка 5. Півде́нноукраї́нська АЕС — атомна електростанція, розташована в степовій зоні на лівому березі ріки Південний Буг. Збудована у19751982 роках. Щорічне вироблення електроенергії на АЕС перевищує 17 млрд кіловат-годин, що становить понад 10% загальнодержавного виробництва електроенергії і близько 25% її виробництва атомними електростанціями України. Південноукраїнська АЕС обсягом генеруючої енергії забезпечує умови для життя і роботи регіону з населенням понад 5 мільйонів людей. Потужності АЕС достатньо, щоб задовольнити потреби в електроенергії населення, промисловості та сільського господарства Миколаївської, Одеської, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим на 96%.

 

 

Щойно промайнуло літо. Хтось яз Вас подорожував по Миколаївській області? Які зупинки Ви нам порекомендували б? Які хочете побачити після сьогоднішньої подорожі?

 

Вікторина.

  1. В якій частині України розташована Миколаївська область?
  2. Перелічіть річки Миколаївської області
  3. Скільки районів налічується в області?
  4. Коли було засновано Миколаївський зоопарк?
  5. Що таке «Бу́зький Гард»? 
  6. Назвіть природний комплекс в Миколаївській області, який визнаний одним із 7 природних чудес України.
  7. Коли утворено Миколаївську область?
  8. Коли засновано місто Миколаїв?
  9. Коли Миколаївську область визволено від німецько-фашистських загарбників?
  10. Війська якого фронту визволяли Миколаївську область?
  11. Скільки років Миколаївська область відмічає в цьому році?
  12. Назвіть органи виконавчої влади
  13. Назвіть органи самоврядування
  14. Назвіть відомих Вам людей Миколаївщини

 

Учитель: Зараз наша держава переживає тяжкі часи і кожен намагається допомогти, внести свій вклад у майбутнє. Ми пам’ятаємо наших героїв, боролися проти несправедливості, стояли на смерть за незалежність нашої держави. «Небесна сотня» називають їх, низький їм уклін. Ми серцем і душею з тими, хто й ці дні боронить нашу свободу на сході України, пам’ятаємо тих хто віддав своє життя задля нашого щасливого майбутнього.

 

Давайте хвилиною мовчання вшануємо їхню пам’ять… (хвилина мовчання)

 

Учитель: Дуже хочеться щоб в нашій землі панував мир…. А що б побажали ви?

 

Учитель: Пам’ятайте, діти, ви – майбутнє України. То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями славте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України, поважайте свій народ і його мелодійну мову. Шануйте себе і свою гідність, і шановані будете іншими. 

Категорія: Мої статті | Додав: valentina124 (24.09.2015)
Переглядів: 1375 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar