Головна » Статті » Мої статті

Захід до Дня початку кримського спротиву

Захід для старшокласників приурочений до Дня початку кримського спротиву

Учні переглядають фоторяд. /див. презентацію/, або переглядають відео

https://www.youtube.com/watch?v=U5FgYDIGmBo

  • Яким подіям присвячений сьогоднішній захід?
  • З якою територією повязаний?
  • З якими подіями в Україні повязані події з фото?

Мета

  • виховання поваги до Конституції України, Законів України, державної символіки;
  • формування усвідомлення взаємозв’язку між індивідуальною свободою, правами людини та її патріотичною відповідальністю;
  • накопиченняучнями патріотичного досвіду на основі здатності дотримуватись законів та захищати права людини, готовності взяти на себе відповідальність, вміння розв’язувати конфлікти із дотриманням демократичних принципів;
  • утвердження гуманістичної моральності як базової основи громадянського суспільства;
  • спонукання до активної протидії українофобству, аморальності, сепаратизму, шовінізму.

Хід заходу

Актуальність

  • Крим став прецедентом сучасної світової історії. У післявоєнній Європі це, напевно, єдиний випадок, коли в мирний час одна держава окупувала і анексувала частину території іншої незалежної держави, тим самим порушивши всі існуючі міжнародні та міжурядові угоди.
  • Попри факт окупації, єдиним законним статусом Кримського півострова в очах міжнародного співтовариства є статус Автономії Республіки Крим та м. Севастополя у складі України. Всупереч цьому Росія встановила свій контроль над територією, що призвело до систематичних масштабних порушень фундаментальних прав людини. Такі дії російської влади стали загрозою міжнародній безпеці.
  • Питання до учнів:
  • Крим наш? Назвіть аргументи

Кри́мський піво́стрівКрим. Виступ учня

  • також Таврія — півострів, розташований на півдні України, у межах Автономної Республіки Крим, Севастополя та частково півдня Херсонської області (північ Арабатської стрілки).
  • З кінця лютого 2014 року АР Крим та Севастополь знаходяться під контролем Російської Федерації та маютьміжнародно-правовий статус «територія України, тимчасово окупована Росією». У 2014-2015 роках встановлена система міжнародних санкцій за будь-яке визнання Криму частиною Росії.

Історична довідка. Виступ учня

  • Початок систематичної колонізації Криму поклали стародавні греки ще в VI сторіччі до нової ери.
  • У V сторіччі до нової ери тут утворилося незалежне Босфорське царство, яке пізніше завоював Юлій Цезар, перетворивши його на окраїнну провінцію Риму (сюди висилали неугодних людей зі столиці).
  • Під час великого переселення народів Крим захоплювали і руйнували гуни та інші кочовики, а в XIII сторіччі сюди переселилися татари; вони утворили тут Кримське ханство. За середньовіччя Кримські береги населяли генуезькі купці, пізніше розорені турками-османами (1475). У подальші сторіччя Кримське ханство постійно воювало (чи укладало союзи) з Річчю Посполитою, Московією та запорізькими козаками.

Історична довідка Виступ учня

  • Кри́мське ханство  — монархічна держава кримськотатарської династії Ґераїв. Існувала у1449–1783 роках. Займала територію Криму, степів Північного Причорномор'я в межиріччі Дністра і Дону, а також земель північної Кубані. Заснована Хаджі І Ґераєм внаслідок політичного розпаду Золотої Орди. 1478 року, за правління його сина Менґлі І, прийняла протекторат Османської імперії. 

 

  • Дуже важливим і фатальним у довгій історії Криму є рік 1783 — тоді півострів було завойовано Росією. Це сталося 223 роки тому, за часів царювання імператриці Катерини II, яка була великою збирачкою чужих земель.
  • до цього, тобто до 1783 року, Крим ніколи не був у складі Росії. Більше того, після приєднання до Росії Крим протягом багатьох десятиріч залишався татарським і тяжів до Османської імперії, з якою татар пов’язувала спільна релігія — мусульманство. І лише тому, що в ХIХ сторіччі Османська імперія сильно ослабла, вона так і не зробила рішучої спроби відібрати у Росії Крим. Навіть у ході бездарно програної царем Миколою I Кримської війни.

 

Депорта́ція кри́мських тата́р Виступ учня

  •  примусове виселення кримськотатарського населення Кримської АРСР, проведене НКВС 18 травня 1944 року. Офіційно причиною депортації вказувалася співпраця деяких кримських татар з нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. У 1989 році депортація була визнана Верховною Радою СРСР незаконною і злочинною. 12 листопада 2015 року Верховна Рада України визнала депортацію з Криму кримських татар у 1944 році геноцидом кримськотатарського народу і проголосила 18 травня Днем пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Перегляд відео про одну з тисяч історій кримсько-татарского народу.

https://www.youtube.com/watch?v=uv71tmv_c7Q

  1. З якими подіями повязана пісня і кліп?
  2. Це поодинока історія?
  3. Чи може така історія повторитися сьогодні?

 

Окупація Автономної Республіки Крим та м. Севастополя Росією. Виступ учня

  •  збройна агресія Росії, спрямована на насильницьке протиправне відторгнення Кримської автономії та Севастополя від України та їх приєднання до Російської Федерації на правах суб'єктів Російської Федерації, що було здійснено протягом березня 2014 року.

Хронологія окупації Російською Федерацією півострова Крим /Див. презентацію/

ЗАКОН УКРАЇНИ. Виступ учня

  • Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України
  • Стаття 1. Правовий статус тимчасово окупованої території України
  • 1. Тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
  • 2. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Хроніка спротиву окупації. Виступ учня

  • З початку окупації мітинги та акції проходили щоденно в різних місцях Криму. Постійним місцем акцій протесту став парк Шевченка в місті Сімферополі. Також проходили постійні пікети біля блокованих військових частин. Часто перед «зеленими чоловічками» та так званою «самообороною» ставали жінки та люди похилого віку.
  • З розповіді свідка подій А.Щекуна
  • «Перша акція, яку ми організували, була нечисленною. Зібралося всього осіб 40, і то їх було дуже складно організувати. У нас серед самих учасників точилася дискусія, чи є це доцільним. Але дивлячись, що проходять тільки мітинги на підтримку приєднання Криму до Росії, ми вирішили розпочати свої акції. З кожним днем на мітингах проти окупації збиралося все більше людей, які долали страх і виходили на вулиці»

Міжнародні документи, пов’язані з окупацією півострова. /Робота учнів з документами/

  • Меморандум про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї–міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією про неядерний статус України.
  • Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією– угода між Російською Федерацією і Україною, де закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємного зобов’язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного, був підписаний 31 травня 1997 р., ратифікований 14 січня 1998 р., вступив в дію 1 квітня 1999 р.
  • Резолюція Генеральної Асамблеї ОО́Н про підтримку територіальної цілісності України №68/262 була прийнята 27 березня 2014 року на 68-й сесії Генеральної Асамблеї ООН відкритим голосуванням країн-членів ООН, 100 з яких висловилися «за», 11 — «проти», а 58 країн «утримались». Це засідання Генасамблеї ООН було скликане спеціально для розгляду питання збройної окупації Росією території України, а саме – Кримського півострова...

 

Робота з картою /Див. презентацію/

Мапа, що показує результати голосування за Резолюцію:

Як висловилися світові держави?

За що висловилася більшість? Назвідь ці держави

 

«Референдум» в Криму не визнаний більшістю країн світу. Анексія Криму і війна на Сході України - взаємопов'язані події. Росія намагається розділити їх і переконати світ, що сьогодні є більше «зло», ніж Крим у вигляді війни в Сирії і ІД, яке неможливо подолати без Росії. Це робиться для того, щоб відвести увагу міжнародної спільноти від вже скоєного злочину - анексії частини території України, а також тих злочинів, які продовжують здійснюватися стосовно громадян України в Криму

 

Активні окупаційні дії в Криму з боку Російської Федерації призвели до загибелі людей. Також були зафіксовані випадки викрадення та тортури. Жоден з цих випадків не був розслідуваний, а винні не понесли покарання.

 

Виступ учня АметовРешатМедатович(крим. ReşatMedatoğluAmetov, нар. 24 січня 1975 – † 15 березня 2014, Земляничне, Україна]) — український громадянин кримськотатарського походження, був закатований невідомими поблизу Білогірська під час окупації Криму у 2014 року

 

Останній раз його бачили 3 березня 2014 на проукраїнському мітингу в центрі м. Сімферополя, де він проводив одиночний пікет проти окупації Криму Росією на площі Леніна біля будівлі Ради міністрів Криму. Є відео, які свідчать, що люди, одягнені у камуфляжну форму, повели активіста в невідомому напрямку

 

Виступ учня Сергій Вікторович Кокурін (1 січня 1978, м. Сімферополь – 18 березня 2014, Сімферополь) – український військовослужбовець (прапорщик), вбитий 18 березня 2014 року російськими окупантами під час штурму 13-го фотограмметричного центру Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України (м. Сімферополь).

 

Сергій, який перебував під час штурму на спостережній вежі автопарку частини, загинув від пострілу снайпера з прямим влученням у серце. У м. Сімферополі у нього залишилися мама, 4-річний син та вагітна дружина Олена.

Указом президента України № 599/2014 нагороджений Орденом «За мужність» III ступеня (посмертно).

 

Виступ учня Олександра Рязанцева, Катерина Бутко, Олена Максименко, Олесь Кромпляс, Євген Рахно

 

9 березня 2014 на КПП в м. Армянськ, при в’їздідо Криму з боку Херсонської області, невідомі озброєні люди затримали два автомобілі, в яких знаходилися активістки Автомайдану Олександра Рязанцева і Катерина Бутко, журналістка Олена Максименко, фотограф Олесь Кромпляста водій Євген Рахно.

Після того, як в багажнику знайшли український прапор, дівчат поставили на коліна і влаштували справжній обшук, під час якого на руці у Олександри Рязанцевої помітили татуювання, присвячене Небесній сотні.

З виступу Олександри Рязанцевої:

Вони мені хотіли відрізати руку, вони відрізали волосся мені. Жінок почали тягати за волосся, Катю Бутко били прикладом, нам говорили: «Біжіть в полі, ми будемо по вам стріляти, кому пощастить –поранимо, кому ні –вб’ємо.

Після декількох годин знущань затриманих кинули в підвал стаціонарного поста ДАІ. Увечері того ж дня бранців перевезли під Севастополь. Тримали на базі Чорноморського флоту Росії в камерах і влаштовували допити про акції Автомайдану, джерела фінансування та про депутатів, які їх підтримують.

З інтерв’ю Катерини Бутко

Серед чоловіків булибійці «Беркуту», найбільш злі, нападали, кричали. До мене підійшов, судячи з усього, один з їхніх ватажків, всі його слухалися. Він був з таким великим кинджаломі сказав: «Я колекціоную вуха. Яке тобі відрізати – ліве або праве?» Після цього взяв язички на моїх кросівках і відрізав обидва. Після наказав іншим скласти всі наші документи в пакет і спалити. А нас спочатку пустити «по колу», а потім розстріляти.

Вони вийшли на свободу 11 березня. Дівчата кажуть, що дивом вижили і своїм порятунком зобов’язані активістам, котрі підняли тривогу. Розповідають, що, відпускаючи, їх викрадачі намагалися переконати їх, що ситуація в Криму стабільно спокійна.

 

 розповісти історію окупації Криму, історію мужніх людей, які присягали своїй країні і, пройшовши через дуже важкі і складні обставини, не зрадили свою країну, свій прапор, з честю вийшли на "велику землю", продовживши служити Україні

 

  • Питання до учнів:
  • Назвіть аргументи, які свідчать, що Крим – частина України.

У будь-якому випадку Крим повернеться, бо Крим – це наша земля, і ми не зможемо жити далі з втраченим, з відшматованим Кримом. Протягом цього часу ми повинні бути впевненими, тому що на нашому боці не просто закон, його дух і буква – на нашому боці справедливість

ВІрш /Пропоную на вибір: російська і українська мова/

Во сне видел снова знакомый пейзаж,
Прибрежные скалы и море...
И очень странную надпись "Крым наш"
Написанную на заборе.

Ваш - чей, господа? За какие дела?
Крым мой и того, кто в нём вырос.
Того Крым, кого там мать родила,
Того, чьё там счастье хранилось.

Крым ваш... Насмешили! Вы правда глупы
Иль только казаться хотите?
Для вас нет знакомой единой тропы
И в Крым отдыхать не спешите.

Не ваш! Никогда! Не сейчас. Не вчера.
Крым крымский, вы слышите, люди!?
"Крым наш" это новая ваша беда
Руиной вам ляжет на блюде.

Любите его, цените его,
Те горы, моря и равнины!
Но помните, помните это всегда:
Крым - это часть Украины.

 

Моя Україна ІІ (Ігор Калиниченко)

Моя Україно! Сади забуяли, 
В озерах пливуть голубі небеса. 
Печаль і тривога у серці зів'яли, 
Квітує навколо чарівна краса. 

Солодкий нектар розіславсь у повітрі, 
Палає каштанами Київ дзвінкий, 
Хміліють квітки в золотистому світлі 
І пестить обличчя промінчик п'янкий. 

Як гарно вдихати повітря духмяне, 
Дивитись на стиглі, квітучі поля, 
І знати, що ти, моя ненько кохана, 
Уже незалежна і вільна земля. 

Моя Україно! І де б я не їздив, 
І де б не блукав я (о мати, прости!), 
Завжди проклинав я отих комуністів, 
Що довго тобі не давали цвісти. 

Моя Україно, рожевий серпанок, 
Напоєне збіжжя солодких полів. 
В барвистій росі прокидається ранок 
І віє над світом замріяний спів. 

Моя Україно, розбиті дороги, 
І зоряних лук золотисті сліди... 
Ти знищила всі мої болі й тривоги, 
Умила відром дзвінкової води. 

Моя Україно! Ти сильна й багата, 
У тебе мільйони найкращих синів, 
І мова твоя, солов'їна й крилата, 
Ще світу покаже величний мотив. 

Я вірю, Вітчизно, ти станеш на ноги, 
Махнуть золотистим крилом рушники, 
І щастя затмить всі печалі й тривоги 
На вічні роки і прийдешні віки! 

Моя Україно- Волинь і Поділля, 
Донбас, Придніпров'я, Карпати і Крим. 
Тебе не здолало фашистське свавілля, 
Не з'їли поляки, не вбив "Третій Рим"! 

Хай весни твої гомонять калиново, 
Летить крізь туман до майбутнього шлях, 
Хай з вітром бринить від Луганська до Львова, 
Від Ялти до Луцька блакитний твій стяг. 

Моя Україно, народ мій коханий, 
Брати-українці, мої земляки! 
Здоров'я і щастя вам, рідні краяни, 
Добробуту, миру на довгі роки! 

Єднаймося, браття! Хай чиста іскрина 
Запалить любов'ю гарячі серця, 
Й піснями наповниться вся Україна 
Від щастя, якому не буде кінця!

Використані джерела

http://osvita-mk.org.ua/board/patriotichne_vikhovannja/metodichni_rekomendaciji/31-1-0-232

https://uk.wikipedia.org/wiki/Анексія_Криму_Росією_(2014)

https://vk.com/public81671411

http://svoboda-vo.at.ua/board/poezija/1

Категорія: Мої статті | Додав: valentina124 (14.03.2016)
Переглядів: 1250 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar